Ste se kdaj vprašali, zakaj se zobni kamen tako pogosto nabira ravno na notranji strani spodnjih sprednjih zob? No, niste sami. Zobni kamen, ta nezaželen gost v naših ustih, ima svoje značilnosti in vzroke za nastanek, ki so pomembni za razumevanje ustne higiene, če želimo ohranjati zdravje naših zob in dlesni.
Kaj je ZOBNI KAMEN in kako nastane?
Zobni kamen nastane z mineralizacijo mehkih zobnih oblog, ki se nabirajo na zobeh in protetičnih nadomestkih, kot so zobne zalivke (plombice), zobne prevleke in proteze in zobni vsadki (IMPLANTATI). Zobni kamen ni nadležen le zaradi svojega videza, temveč tudi zaradi potencialnih težav, ki jih povzroča v naših ustih.
Zakaj se ZOBNI KAMEN pogosto nabira na določenih mestih?
S časom se količina zobnega kamna povečuje, še posebej na notranji strani spodnjih sprednjih zob, kjer je prisoten v večji meri. Razlog za to je v večji meri številčnost žlez slinavk na ustnem dnu. Od sestave sline je odvisna tudi mineralizacija mehkih zobnih oblog.
Individualne razlike in vplivi na ZOBNI KAMEN: Vsakemu izmed nas se nabira določena količina zobnega kamna, kar je odvisno od sestave sline, starosti in lokacije nabiranja. Okoliški dejavniki, kot so kajenje in uživanje določenih živil, lahko vplivajo na barvo in trdoto zobnega kamna. Na barvo zobnega kamna, ki nastaja pod robom dlesni pa vliva tudi krvno barvilo.
Vidni in nevidni ZOBNI KAMEN: Pomembno je ločiti zobni kamen, ki se nabira ob robu dlesni in nad dlesnijo in je viden, od tistega, ki se skriva pod robom dlesni in navadno ni opazen. Oba tipa zobnega kamna zahtevata pozornost, posebno tisti, ki se skriva pod dlesnijo in ga sami ne opazimo in še hitreje povzroči vnetje in krvavenje dlesni.
Zakaj ODSTRANJEVANJE ZOBNEGA KAMNA oziroma, kot se največkrat poimenuje »čiščenje zobnega kamna« ni samo estetsko vprašanje?
Seveda, z odstranjevanjem zobnega kamna izboljšamo estetski videz našega nasmeha, zobje so takoj videti odtenek svetlejši. Še pomembneje pa je, da preprečujemo resne bolezni zob in obzobnih tkiv, kot sta zobna gniloba in parodontalne bolezni.
Ali lahko preprečimo nastanek ZOBNEGA KAMNA?
Teoretično, da. Vendar pa je zaradi sodobnih prehranjevalnih navad in pogosto pomanjkanja znanja o pravilni ustni higieni to težko dosegljivo. Več kot 30% zobnih oblog, še posebej tistih pod robom dlesni, pacienti ne morejo odstraniti sami. Posebno pomembno je odstranjevanje zobnega kamna in preprečevanje prekomernega nastajanja le tega, pri pacientih s parodontitisom.
Kako vam lahko pomagamo?
V Dentalni.si, ordinaciji ustne higiene razumemo vaše potrebe in skrbi in pomembnost rednega in strokovnega čiščenja zob, pomembnega za preprečevanje nastanka in nabiranja zobnega kamna. Odstranjevanje zobnega kamna se opravi s tehnološko dovršenimi pripomočki, nežno in učinkovito. Hkrati pa vam z veseljem individualno svetujemo o primernih tehnikah in pripomočkih za domačo ustno nego.
Naročite se na pregled, profesionalno ustno higieno in inspekcijo parodontalnega stanja in poskrbite, da vaš nasmeh ostane zdrav in sijoč. Pričakujemo vas v Dentalni.si, ordinaciji ustne higiene, kjer vam bomo z veseljem pomagali!