Ob pregledu pri nas, nam velikokrat poveste, da ste prejeli različna mnenja glede vzdrževanja zobnih vsadkov.
Različna priporočila in nasvete, na primer, da:
- vsadek očistite le z zobno ščetko in zobno pasto
- vsadek očistite z zobno ščetko in zobno pasto, kot ostale zobe in nato uporabite primerno zobno nitko ali medzobno ščetko
- da večkrat uporabite ustno vodo za žvrkljanje
- da uporabljate posebne zobne ščetke s prilagojenimi nakloni
Za dolgo življenjsko dobo zobnih vsadkov, vaš nasmeh potrebuje »zlati standard« ustne higiene!
Kaj pa je zobni vsadek – implantat?
Zobni vsadki (implantati) so sodobna rešitev za nadomeščanje izgubljenih zob, vendar njihova dolgoročna uspešnost ni odvisna le od kakovosti samega vsadka, temveč tudi od ustrezne ustne higiene, tako domače, kot profesionalne. Tako kot naravni zobje tudi implantati zahtevajo dosledno nego, saj lahko pomanjkljiva higiena privede do vnetja sluznice okrog implantata in napredovalega vnetje, ki lahko povzroči izgubo vsadka.
Zobni vsadek je sestavljen iz vijaka, ki se vstavi v kost, ter iz nastavka za krono, ki izgleda kot naravni zob in je sidrana v vsadek. Ko je vsadek nameščen v kosti, se v večini primerov integrira s kostjo, ki se čvrsto zaceli okoli zobnega vsadka. Za uspešnost zdravljenja je ključnega pomena dobra skrb za zobne vsadke. Z ustrezno domačo nego in strokovnim vzdrževanjem podaljšujete življenjsko dobo zobnih vsadkov
Lahko vam pomagamo preprečiti težave z implantati in vam pomagamo ohraniti funkcionalnost in lepoto?
Kako pravilno čistiti implantate?
Nasvete smo povzeli predvsem po priporočilih EU federacije za parodontologijo.
Ščetkanje zob in implantatov – ščetkajte dvakrat dnevno, najmanj dve minuti po loku, z ročno ali električno zobno ščetko. Priporočljive so bolj mehke in goste ščetine , ker s pravilno tehniko ščetkanja, učinkovito odstranijo zobne obloge, ne da bi ranili dlesni in poškodovali občutljive površine implantatov in drugih protetičnih nadomestkov.
Čiščenje medzobnih prostorov – vsaj enkrat na dan, morda najbolje zvečer, pred spanjem, z uporabo medzobnih ščetk ali interdentalnih ščetk očistite medzobne prostore in mesta pod protetičnimi nadomestki. Če so prostori preozki, lahko uporabite zobno nitko, vendar je za implantate posebej priporočljivo uporabljati implantatom prijazne medzobne ščetke. Nekateri so mnenja, da je medzobno čiščenje bolje opraviti pred ščetkanjem zob.
Uporaba ustnih vod – po ščetkanju lahko uporabite antiseptično ustno vodo, ki pomaga preprečiti nabiranje bakterij in zobnih oblog, vendar ustnih vod ni potrebno uporabljati vsakodnevno, razen v primerih, da prejmete navodilo s strani strokovnjaka za ustno zdravje.
Posebno pozornost namenite težje dostopnim mestom – ob implantatih, mostičkih, kronah, zalivkah in na protezah se lahko nahajajo mesta, kjer se zobne obloge hitreje kopičijo. Bodite temeljiti pri čiščenju teh predelov.
ZAKAJ JE USTNA HIGIENA IMPLANTATOV TAKO POMEMBNA?
Če implantati niso ustrezno očiščeni, se lahko ob njih začne kopičiti bakterijski biofilm, ki povzroča vnetje obzobnih tkiv. To lahko vodi do:
- Periimplantnega mukozitisa, začetnega vnetja sluznice ob implantatu, ki se pokaže z rdečino, oteklino in krvavenjem sluznice okoli implantata. Če se ne zdravi pravočasno, lahko napreduje periimplantitis.
- Periimplantitis je napredovano vnetje, ki prizadene kot okoli implantata, s čimer se poveča tveganje za implantata.
Dobra novica je, da lahko z redno in pravilno domačo ustno higieno ter rednimi obiski ustnega higiena in s pregledi pri vašem specialistu parodontologije in implantologije ali vaše izbranem implantologu in zobozdravniku, preprečimo te težave!
NAJBOLJ PRIPOROČENE TEHNIKE ŠČETKANJA ZA IMPLANTATE
Ker je vsakršna situacija nekoliko drugačna, je najbolje da se posvetujte, katera tehnika čiščenja zob, implantatov in drugih protetičnih nadomestkov je za vas najprimernejša in katere pripomočke za domačo ustno higieno potrebujete vi! da vam priporoči najboljšo tehniko in pripomočke za vaš primer. Oglasite se, pišite, pokličite na @doberustnihigienik.si.