ali drzi staro pravilo 2x dnevno scetkam zobe dentalni.si

Ali drži staro pravilo: 2x dnevno ščetkam zobe ? Domača ustna higiena in pripomočki

Kako pogosto naj čistim zobe? Dvakrat ali trikrat dnevno ali po vsakem obroku?

Že od kar pomnimo, so priporočali, da si je potrebno zobe ščetkati dvakrat dnevno – zvečer pred spanjem in vsaj še enkrat tekom dneva. V navadi pa je ostalo ZJUTRAJ in ZVEČER.

Le ustrezno in zadostno ščetkanje zob je ključnega pomena za ohranjanje ustnega zdravja.

Po zaužitju hrane, predvsem sladkih in kislih živil se izogibajte takojšnjemu ščetkanju.

Kateri izdelki za ustno higieno so na voljo?

Tržišče ponuja široko paleto izdelkov za ustno higieno. Odločitev za pravo zobno ščetko, zobno pasto in druge pripomočke za domačo ustno nego je lahko zahtevna, zato je najbolje, da se o izbiri posvetujete z vašim ustnim higienikom ali zobozdravnikom.

Katera zobna ščetka je najboljša?

Za odrasle je navadno priporočljiva klasična zobna ščetka s srednje veliko glavo in mehkimi do srednje trdimi ščetinami. Električne ščetke so lahko alternativna odločitev in so posebno primerne, če se soočate z omejeno gibljivostjo in težavami pri rokovanju s klasičnimi ščetkami. Pomembna je izbira primerne zobne ščetke pri pacientih s parodontalnimi težavami.

Kaj pa čiščenje medzobnih prostorov in mest pod robom dlesni?

Z zobno ščetko namreč očistite le tri od petih površin zoba. Zato je esencialno odstranjevanje mehkih zobnih oblog v medzobnih prostorih z interdentalnimi ščetkami in/ali zobno nitko. Posebno pozornost temu posvetijo otroci in odrasli z ortodontskimi aparati.

Med zobnimi pastami najdete paste za občutljive zobe in dlesni, belilne in abrazivne zobne paste in druge.. Če uporabljate zobno pasto ali njej alternativne izdelke uporabite primerno količino in z učinkovinami, ki blagodejno vplivajo na ustno zdravje. Med ščetkanjem se izogibajte splakovanju ust.

Ali je uporaba ustne vode primerna za vsakodnevno uporabo?

Ustne vode so dodatek k ustni higieni. V večini ustne vode vsebujejo antibakterijske sestavine, ki s kemično kontrolo zmanjšujejo količino bakterij v ustih, z žvrkljanjem zmanjšujejo količino mehkih zobnih oblog in pomagajo ohranjati svežino. Ker pa je naša ustna flora bogata predvsem z za nas dobrimi bakterijami je pri uporabi ustnih vod ključna zmernost

Tudi na jeziku se nabirajo obloge!

Za odstranjevanje teh uporabite primerna strgala za jezik, vendar pazljivo, da s prekomerno silo ne poškodujete okušalnih brbončic. Nemalokrat obloge na jeziku pripomorejo k nastanku neželenega ustnega zadaha.

Nega ob posebnih težavah: Afte, herpes, suha usta, …

Na izbiro pripomočkov in izdelkov za ustno nego vpliva tudi zdravstveno stanje in uživanje zdravil, posebno pri kroničnih bolnikih.

Za ustno zdravje je ključnega pomena ustrezna in zadostna ustna higiena. Izdelki za ustno higieno se neprestano razvijajo, zato je pomembno, da ste obveščeni o najnovejših izdelkih. Ob obisku pri Dentalni.si se posvetujte o novostih!   

Deli