BELJENJE ZOB

Če vprašam paciente, kaj si želijo, bodo mnogi odgovorili: “Želim bolj bele zobe za lep nasmeh!”

Svetlenje zob, oziroma, kar beljenje zob, je statusni simbol med rastočimi trendi mode, dobrega počutja in življenjskega sloga.

ALI JE BELJENJE ZOB MODNA MUHA?

Verjetno se strinjava, da privlačen nasmeh vpliva na posameznikovo samozavest tako v osebnem kot poklicnem okolju.

V množici ljudi hitro opazimo čudovit nasmeh in ugotovimo, da so ta nasmeh pričarali res čudoviti beli zobje. Če pobrskamo po spletu ali socialnih omrežjih hitro ugotovimo, da so beli zobje velika želja mnogih in da je zadeva res »in«.

Ampak ni tako samo danes. Že od nekdaj so imeli ljudje občutek in potrebo po estetiki. Že stari Egipčani so poskušali ustvariti belilno sredstvo za zobe.

V zadnjih tridesetih letih pa je znanost beljenja precej napredovala in strokovnjakom za ustno zdravje ter posledično pacientom omogoča učinkovitejše in udobnejše beljenje zob z manj neželenih stranskih učinkov.

VENDAR PAZLJIVO, BELINA ZOB NE IZRAŽA NUJNO ZDRAVJA!

Velikokrat je najprej treba rešiti neprijeten ustni zadah, zobno gnilobo, vnete in krvaveče dlesni, skelenje razgaljenih zobnih vratov in korenin ter očistiti zobni kamen. Marsikdo napačno misli, da po videzu beli zobe pomenijo tudi zdrave zobe.

KAJ JE TREBA VEDETI?

“Aktivna sestavina” v izdelkih za beljenje je običajno vodikov peroksid ali karbamid peroksid. Ko se aktivna sestavina razgradi, kisik prodre v sklenino in barva zob se osvetli.

Pri tem pa je treba paziti na nekatere stvari:

  • kariozni in poškodovani zobje se ne belijo, ker lahko postopek beljenja še poslabša stanje,
  • z napačnim rokovanjem z belilnimi sredstvi se lahko poškodujejo dlesni in ustne sluznice,
  • pobelili se bodo le naravni zobje, vse krone in mostički pa bodo ostali v prvotni barvi ali se celo poškodovali,
  • za vzdrževanje beline je postopek treba večkrat ustrezno ponoviti,
  • v primeru preobčutljivosti zob na aktivne sestavine je potrebna ustrezna profilaksa.
  

Zaradi skrbi za paciente, uporabo belilnih sredstev in beljenje zob obravnava tudi Evropska unija v svoji direktivi, ki med drugim določa, kdo sme imeti dostop do sredstev za beljenje zob oziroma komu se smejo belilna sredstva za beljenje zob prodajati, kdo lahko belilna sredstva za beljenje zob aplicira ter pod čigavim nadzorom.

Poleg dosežene beline zob je po izkušnjah naših pacientov največ zadovoljstva izraženega predvsem z zahvalo za postopke, ki jih izvedemo pred tretmajem:

  • Za pouk o ustrezni domači ustni higieni in uporabi primernih pripomočkov za ustno nego, ker so s tem pridobili za ustno zdravje pomembno znanje, ki je trajnostno in se prenaša naprej na mlajše generacije;
  • Za profesionalno izvedeno ustno higieno, ki prav tako rezultira kakšen odtenek svetlejše zobe;
  • Pri nekaterih se je beljenje izkazalo kot dobra motivacija za odpravo nezdravega vedenja, kot je kajenje.
 

Beljenje zob je namenjeno svetlenju barve zob in je postalo splošno sprejet zobozdravstveni poseg v estetskem zobozdravstvu. Skoraj vsak postopek, vključno s ščetkanjem zob in prehranjevanjem, vpliva na sklenino.

Na podlagi trenutne literature so rezultati raziskav različni in potrebnih bo še več raziskav o vplivu belilnih sredstev na sklenino, vedno pa ste na bolj varni strani, če se postopek izvede ob ustreznem zobozdravstvenem nadzoru in ustrezni izbiri izdelka.

KAKO VAM LAHKO POMAGAMO?

Naročite se na pregled v naši sodobno opremljeni ordinaciji v Ljubljani. Izvedeli boste več o svojem ustnem zdravju in prejeli odgovore na številna druga vprašanja ter poskrbeli za svoj lep nasmeh!