ko si scetkam zobe pritece kri dentalni.si

»Imam vnete dlesni« … »Dlesni mi krvavijo«… »Ko si nitkam zobe priteče kri«… Zgodnje odkrivanje znakov bolezni obzobnih tkiv

Z zgodnjim odkrivanjem znakov bolezni dlesni in preventivnimi ukrepi vam bomo pomagali ohraniti čista in zdrava usta.

Zdravljenje parodontalne bolezni z nekirurškimi postopki

Začetna, t.i. higienska faza parodontalnega zdravljenja vključuje luščenje in glajenje korenin, eno najpogostejših zdravljenj parodontalne bolezni, ki ga po predhodnem kliničnem pregledu obzobnih tkiv; parodontalnih meritvah, opravi ustni higienik, zobozdravnik in specialist parodontolog. Za lažje razumevanje se uporablja tudi izraz »globinsko čiščenje«. Vključuje odstranjevanje produktov vnetja pod nivojem dlesni in glajenje koreninske površine, kar spodbudi celjenje.

Razlika med Nekirurškim zdravljenjem parodontalne bolezni in Profesionalno ustno higieno

Ko obiščete ustnega higienika in se odločite za t.i. »čiščenje zobnega kamna« to ni enako kot terapija parodontitisa.

Profesionalna ustna higiena:

Priporočena je vsakih 6 mesecev za vse, ki nimajo težav s parodontalno boleznijo

Je individualen in tudi rutinski postopek odstranjevanja mehkih zobnih oblog in zobnega kamna okoli in med zobmi ter rahlo pod nivojem dlesni.

Pomembna je motivacija pacienta za redno in pravilno vzdrževanje domače ustne higiene.

Je ključ do zdravja vaših zob in dlesni.

Nekirurško zdravljenje parodontalne bolezni:

Je potrebno, ko se bakterije razširijo pod dlesen in ustvarijo poglobljen prostor med zobmi in dlesnimi (parodontalni žepek).

Ti žepki so znak parodontalne bolezni, zato je potrebno ukrepati; preprečevati in zdraviti.

S higiensko fazo parodontalnega zdravljenja; luščenjem in glajenjem zobnih korenin, odstranjujemo nakopičene produkte vnetja ter pomagamo tkivu, da se zaceli in ponovno učvrsti.

Kako lahko parodontalna bolezen vpliva na splošno telesno zdravje?

Med nekaterimi kroničnimi sistemskimi boleznimi in parodontalno boleznijo obstaja medsebojna povezava. Zgodnje odkrivanje in zdravljenje parodontalne bolezni je lahko pomembno tudi v povezavi s kroničnimi sistemskimi boleznimi:

Izguba zob: Parodontalna bolezen je poleg zobne gnilobe (kariesa) eden glavnih vzrokov za izgubo zob pri odraslih.

Kontraindikacija za vsaditev implantata: Napredovana oblika bolezni je kontraindikacija za vstavitev zobnega vsadka (implantata).

Izguba implantata: Napredovana oblika bolezni v bližini zobnega vsadka (implantata) lahko povzroči vnetje ob zobnem vsadku in rezultira tudi z izgubo vsadka.

Povezava parodontitisa s kroničnimi sistemskimi boleznimi, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca in ožilja, osteoporoza, bolezni dihal, debelost, revmatoidni artritis in bolezenska stanja, kot sta možganska kap in srčni infarkt, so po raziskavah povezane s parodontalno boleznijo.

Bolezen lahko vpliva tudi na stanje ortopedskih nadomestkov (npr. umetni kolki, umetne srčne zaklopke).

Skrito našim pogledom… Parododntoza ali parodontitis ali parodontalna bolezen ni samo vnetje dlesni; krvaveče in vnete dlesni so le vidni znaki, več je skrito našim pogledom…

Da boste vedeli … Večina bakterij v naših ustih je neškodljivih, nekatere pa povzročajo težave. Brez dobre ustne higiene lahko “slabe bakterije” povzročijo resno težavo, kot je parodontalna bolezen.

Genetika in parodontitis … Študije tudi kažejo, da so nekateri ljudje k tej bolezni genetsko nagnjeni. Lahko bi imeli popolne navade ustne higiene, pa bi še vedno lahko razvili parodontitis!

V naši ordinaciji DENTALNI.SI si vzamemo čas in vam pokažemo kako pravilno skrbeti za zdravje zob in dlesni. Dobra ustna higiena in zdrava obzobna tkiva sta pogoj za ustno zdravje in posredno zdravje celotnega organizma.

Deli