Kadar razmišljamo o zdravju naših zob to pogosto povezujemo neposredno z našo prehrano. Hkrati je uravnotežena prehrana ključnega pomena za ohranjanje močnih in zdravih zob.
Kaj je zobni karies?
Zobni karies ali zobna gniloba je bolezen zob, ki nas navadno pripelje do zobozdravnika. Če ni odločitev za obisk zobozdravnika prepozna, dobimo zobno zalivko »plombico«, v slabši situaciji pa napredovani karies lahko vodi v izgubo zoba.
Karies nastaja postopoma, ker sladkorji, ki jih zaužijemo s hrano reagirajo z bakterijami v zobnem plaku, tvorijo se kisline, ki demineralizirajo sklenino. Demineralizacija je dinamičen proces in ko doseže zadostno mero, na teh mestih postopoma nastaja karies. Prvo pomoč za zniževanje kislin odigra slina in naslednja, za zmanjševanje zobnih oblog, je ustrezna ustna higiena.
Katera živila lahko povzročijo karies in nasvet?
Vsi sladkorji sodelujejo pri pojavnosti kariesa; kot sladkorji iz sladkarij tudi sadni sladkorji…
Nasvet – z branjem deklaracij na živilih, se boste seznanili z vsebnostjo sladkorja v hrani!
Poleg sladkorjev moramo biti pozorni na uživanje kisle hrane in pijače, posebno »soft-drink« pijač, ki sodelujejo pri načenjanju zobne sklenine in povečujejo možnost nastanka zobne gnilobe. Včasih so mineralni vodi rekli tudi kisla voda; ali je res tako kisla? Kot primer nekaj okvirnih vrednosti:
- Mineralna voda: pH 7,6
- Pivo: pH 4,4
- Sok pomaranče: pH 3,8
- Kis: pH 2,0
Kaj pomeni »malica naj bo malica«, ne prigrizki skozi dan?
Za zobe in splošno zdravje je bolje, da uživate redne dnevne obroke namesto več malih prigrizkov skozi cel dan. Velikokrat si na delovnem mestu ne vzamemo časa za malico in tako se dogaja »grickanje in srkanje«, s čimer si ne delamo usluge. En piškot, en griz jabolka, malo kave, pa čokoladico in požirek soka, ponovno požirek kave in malo čipsa, požirek kole,…
Za stabilnejše ustno zdravje je bolj pomembno kako pogosto uživate hrano, kot koliko je zaužijete. Zmanjšajte pogostost in pazite na količino in uravnoteženo prehrano!
Ali žvečenje žvečilnih gumijev pomaga?
Da, žvečenje poveča izločanje sline v ustih, kar pomaga nevtralizirati kisline po jedi ali pitju.
Uživajmo v sladkih trenutkih brez slabe vesti! Obiščite nas v ordinaciji ustne higiene Dentalni.si, preventiva je prvi korak k dobrim temeljem za ustno zdravje.