ZOBNI KAMEN

Čiščenje zobnega kamna je ena najpomembnejših storitev, ki si jo lahko podarite. Profesionalna ustna higiena, ki vključuje tudi peskanje in poliranje zob, je naložba v zdravje in ohranjanje zob za vse življenje.
Zato se naročite na pregled še danes in občutek gladkosti boste zaznali že ob prvem obisku. Še prej pa si preberite več podrobnih informacij o zobnem kamnu in o tem, kaj lahko dobite za svoj denar.

KAJ JE ZOBNI KAMEN IN KAKO NASTANE?

Zobni kamen nastane z mineralizacijo mehkih zobnih oblog, ki se nabirajo na zobeh in protetičnih nadomestkih, kot so zobne zalivke (plombice), zobne prevleke in proteze in zobni vsadki (implantati). Zobni kamen ni nadležen le zaradi svojega videza, temveč tudi zaradi potencialnih težav, ki jih povzroča v naših ustih.

ZAKAJ SE ZOBNI KAMEN POGOSTO NABIRA NA DOLOČENIH MESTIH?

S časom se količina zobnega kamna povečuje, še posebej na notranji strani spodnjih sprednjih zob, kjer je prisoten v večji meri. Razlog za to je v večji meri številčnost žlez slinavk na ustnem dnu. Od sestave sline je odvisna tudi mineralizacija mehkih zobnih oblog. Okoliški dejavniki, kot sta kajenje in uživanje določenih živil, lahko vplivajo na barvo in trdoto zobnega kamna.

ZAKAJ ČIŠČENJE ZOBNEGA KAMNA NI SAMO ESTETSKO VPRAŠANJE?

Iz estetskega vidika, z odstranjevanjem zobnega kamna dosežemo, da so zobje takoj videti svetlejši. Še pomembnejše pa je, da preprečujemo nastanek zobne gnilobe (kariesa), vnetje dlesni in parodontozo ter slab zadah.

ALI LAHKO PREPREČIMO NASTANEK ZOBNEGA KAMNA?

Teoretično, da. Vendar pa je zaradi sodobnih prehranjevalnih navad in pogosto pomanjkanja znanja o pravilni ustni higieni to težko dosegljivo. Več kot 30 % zobnih oblog, še posebej tistih pod robom dlesni, pacienti ne morejo odstraniti sami. Posebno pomembno je odstranjevanje zobnega kamna in preprečevanje prekomernega nastajanja le tega, pri pacientih s parodontitisom.

V NADALJEVANJU PREBRERITE

ALI JE STORITEV PROFESIONALNE USTNE HIGIENE PODCENJENA ALI PRECENJENA? LJUDJE KUPUJEMO POPUSTE IN VEČKRAT POZABIMO NA TO, KAR V RESNICI ZA SVOJ DENAR DOBIMO.

MNOGI NE RAZUMEJO PRAVE VREDNOSTI PROFESIONALNE USTNE HIGIENE

Res je, da marketinške strategije z oglaševanjem s popusti in kuponi ustvarijo pričakovanja nižjih cen. Ukoreninjena navada večine ljudi je, da kupujemo popuste in ne tega, kar potrebujemo in kar nam prinaša dodano vrednost. Zato se je včasih smiselno vprašati, ali s popustom resnično prejmemo kakovostno storitev?

ZAKAJ SO V SLOVENIJI RAZLIKE V CENI ČIŠČENJA ZOBNEGA KAMNA?

  • Višje cene običajno odražajo višjo kakovost storitev.
  • Cenejše storitve so pogosto namenjene učenju in pridobivanju izkušenj.
  • Nižja cena pomeni tudi krajši čas, ki se vam nameni pri čiščenju zobnega kamna.
  • Sodobna oprema, uporaba novejše tehnologije in kakovostni materiali lahko povečajo ceno storitve.
  • Bolj izkušen in specializiran kader pogosto vzdržuje na trgu višje cene, tudi zaradi večjega povpraševanja.
  • Pomembno vlogo na ceno igra tudi lokacija in videz zobne ordinacije.
  • Včasih pa je razlika v ceni čisto terminološka. Ne boste verjeli, vendar lahko se zgodi, da se zaradi neprimerno uporabljenih besed prikrajšani za kakšno storitev, saj je poceni ponudba ne zajema. Besede so lahko vir nesporazumov!

Pomembno se je zavedati, da si s pravočasnimi in rednimi obiski pri ustnem higieniku zagotovite tako, dobro ustno zdravje, kot znanje, ki ga uporabljate za vzdrževanje ustrezne ustne higiene doma; zase in za svoje domače.

Priporočljiv je 2x letni obisk ustnega higienika. Vaša investicija pa je dolgoročna, zobe boste ohranjali zdrave in s tem prihranili denar, ki bi ga v nasprotnem primeru namenili za zobno protetiko. Zobje in denarnica vam bodo hvaležni 😊!

PRED IZBIRO PONUDNIKA ZA »ČIŠČENJE ZOBNEGA KAMNA« SI POSTAVITE NASLEDNJA VPRAŠANJA

  1. Kaj se skriva za besedno zvezo “čiščenje zobnega kamna”?
  2. Kakšno ponudbo boste sprejeli?
  3. Ali boste pristopili z vprašanjem, kakšna je cena ali vas bo zanimalo, katere storitve so ovrednotene v ponujeni ceni?
  4. Ali boste zadovoljni le s čiščenjem zobnega kamna na sprednjih spodnjih sekalcih?

     

Uporaba izraza “čiščenje zobnega kamna” pogosto ne zajema celotnega obsega storitev, ki jih vključuje profesionalna ustna higiena:

  • Klinični pregled ustne sluznice.
  • Inspekcija parodontalnega stanja.
  • Svetovanje o ustrezni ustni higieni.
  • Odstranjevanje mehkih in trdih zobnih oblog.
  • Poliranje zob.
  • Peskanje zob.

Pomembno se je pozanimati, kaj vse vključuje storitev, ki je oglaševana kot “čiščenje zobnega kamna”. Načeloma se čiščenje zobnega kamna, bolj natančno odstranjevanje mehkih in trdih zobnih oblog nikoli ne izvede brez storitve poliranja zob.

Celostna storitev profesionalne ustne higiene bi morala vključevati vse zgoraj naštete korake.

Novejša je besedna zveza »Vodena terapija biofilma«, ki narekuje storitve peskanja zunanjih zabarvanj in nato ultrazvočnega odstranjevanja mehkih in trdih zobnih oblog ter poliranja.

KAKO ODSTRANITI ZOBNI KAMEN DOMA?

V RESNICI NE ODSTRANJUJTE ZOBNEGA KAMNA DOMA! KLJUČ JE OBISK USTNEGA HIGIENIKA, KI BO UPORABIL PRIMERNE PRIPOMOČKE IN TEHNIKO

Odstranjevanje zobnega kamna s približki pripomočkov, ki jih uporabljajo strokovnjaki za ustno zdravje, lahko povzročijo resne težave. Nekaj ključnih razlogov, zakaj tega postopka ne bi smeli izvajati sami doma:

Poškodbe in umik dlesni ter skelenje: Zaradi ostre konice lahko ob nepravilni uporabi poškodujete dlesni. Mehanska poškodba lahko rezultira umik dlesni, izpostavitev zobnega vratu in zobne korenine in povečano občutljivost na zunanje dražljaje, ki se občuti kot skelenje.

Poškodbe ustnih sluznic: Poleg poškodb dlesni lahko poškodujete tudi mehka tkiva ustnih sluznic, vključno z jezikom, lično, ustno, nebno sluznico in sluznico ustnega dna.

Okužba: Če po nesreči povzročite travmo dlesni ali ustnih sluznic, se izpostavite morebitni okužbi. K temu pripomore bakterijski biofilm na zobnih površinah in ob prosti dlesni.

Občutljivost zob: Ko se dlesni poškodujejo zaradi prekomernega strganja, se lahko korenine zob izpostavijo. Posledično lahko imate težave pri uživanju vročih obrokov ali pitju hladnih pijač zaradi povečane občutljivosti zob.

Poškodbe sklenine: Uporaba električnih ali ultrazvočnih pripomočkov za odstranjevanje zobnega kamna za domačo uporabo doma lahko povzroči mikro poke na sklenini in pregrevanje zob, kar oslabi strukturo sklenine, poveča tveganje za karies​ in odziv zobne pulpe.

KAKO VAM LAHKO POMAGAMO?

Dentalni.si, ordinaciji ustne higiene razumemo vaše potrebe in skrbi ter pomembnost rednega in strokovnega čiščenja zob, pomembnega za preprečevanje nastanka in nabiranja zobnega kamna.

Odstranjevanje zobnega kamna se opravi s tehnološko dovršenimi pripomočki, nežno in učinkovito. Hkrati pa vam z veseljem individualno svetujemo o primernih tehnikah in pripomočkih za domačo ustno nego.

Naročite se na pregled v naši moderno opremljeni zobni ordinaciji v Ljubljani. Izvedeli boste več o svojem ustnem zdravju in prejeli odgovore na številna druga vprašanja!